Plomby

Amalgám

Amalgám je kovová slitina vznikající za studena po smíchání prášku (stříbro, měď, cín) se rtutí. Výhodou amalgámových výplní je jejich mechanická odolnost. Mezi nevýhody patří především tmavé zbarvení, uvolňování jedovaté rtuti, nutnost radikálnější preparace při odstranění kazivých hmot, při které je nutné odstranit i část zdravého zubu, aby se zajistila retence výplně. I přes všechny nevýhody zůstává amalgám v některých případech nenahraditelnou výplní v postranním úseku chrupu. V naší ordinaci používáme především kapslový non gamma 2 amalgám, který se vyznačuje delší životností, lepšími fyzikálními vlastnostmi a hlavně menším množstvím rtuti v porovnání s ručně míchaným amalgámem zhotovovaným tzv. na pojišťovnu.

Fotokompozit (bílá výplň

PlombyVysoce estetický, mechanicky odolný, světlem tuhnoucí plastický výplňový materiál v barvě zubu. Pomocí fotokompozitu lze provádět též úpravu tvaru a barvy zubu

Skloionomerní cement

Světlý výplňový materiál, který se vyznačuje nižší mechanickou odolností, proto se hodí především jako výplň po ošetření kazu na kořeni zubu, krčkových kazů a především v dětské stomatologii. Skloionomerní cementy uvolňují fluoridy a díky tomu mohou redukovat vznik sekundárních kazů.